Tam ismi Mehmet Nusret Nesin ya da bizlerin bildiği ismi ile Aziz Nesin. Sadece Türk Edebiyatının değil dünya mizah edebiyatının da sayılı isimleri arasında yer alan Aziz Nesin, düşünceleri ve yazıları nedeniyle siyasi iktidarlardan sürekli baskı gördü, tutuklandı, yargılandı, sürgün edildi, cezaevlerinde kaldı. 6 Temmuz 1995 tarihinde yaşamını yitirdi. Öykülerinde Türk toplumunu ayrıntılarıyla yansıtan ve halen bugün izlerken “bu kadar da olmaz” diyerek kahkahalar attığı birçok Yeşilçam filmine konu olmuş senaryoların yazarı olan Aziz Nesin’in bugüne kadar pek çok eserini okudum. Nerden çıktı bu Aziz Nesin konusu diye düşünenlere hemen cevap vereyim?

Son günlerde İktidar Partisi içerisinde yaşanan ve ülke sorunlarının açık ara önüne geçen parti Başkanlığı Seçimleri ile ilgili entrikalar bana Aziz Nesinin en büyük eserlerinden biri olan ZÜBÜKeserini hatırlattı. Hatırlarsınız, hani Kemal Sunal’ın başrollerini oynadığı ve Zübükzade İbraam’ın Siyaset yolunda planladığı entrika ile bir köyden Bakanlığa kadar uzanan hikâyesini anlatan roman.

Yıllar önce okuduğum, defalarca filmini izlediğim ve her seferinde “bu kadar da olmaz diye kahkahalara boğulduğum roman” şimdilerde KKTC Siyaset hayatında sergileniyor. Bir roman karakteri olan Zübük’ü şimdilerde çok daha iyi anlıyorum. Zübük bir roman kahramanından öte Siyaset hayatındaki hırsların dışa yansımış bir davranış biçimi aslında.

Siyasetin çarkları içerisinde ezilen ve seçilmek için var gücü ile çaba gösteren her insanın içerisinde bir Zübük var aslında. Kimsenin ülkeyi-halkı-vatanı-vatandaşı düşündüğü yok. Konuşurken ülkeyi kurtaran, Dünya ekonomisini düzlüğe çıkaran siyasetçiler ne söylediklerinin ne de yaptıklarının ne olduğunun farkında bile değiller.

Geçtiğimiz günlerde bir yerel gazetemizde manşet olan “Seçim Listeleri” yazısına konu haberde; seçimde oy toplamak adına kendi lehlerine propaganda yapmakta olan bazı ilgili kişilerin kendi menfaatleri için herkese farklı listeler gösterdiği ve seçim sonrası vaatleri yazılı olarak dağıttığından bahsediliyor. Tıpkı Zübük romanındaki Zübükzade İbraam’ın fişi takılı olmayan telefondan Ankara ile konuştuğu sahnedeki gibi. Romanı okuyanlar bilir. Zübükzade İbraam öyle bir karakterdir ki, insanların (seçmenlerin) ihtiyaçlarını, zaaflarını ve hırslarını hedef alan entrikalar ile kendisine çıkar sağlamış ve Bakanlığa kadar yükselmiştir. İşte şimdilerde yaşananlar tam anlamı ile Zübük romanına paralel entrikalar içeriyor. Aslında bizler toplum olarak bunlara alışkın olmalıyız… Çünkü yıllarca bizleri yöneten Zübükzade İbraam’lar herkese mavi boncuk dağıtmadı mı? Arsalar-araziler-krediler-işler-ihaleler… Ne oldu sonuçta? Tüm Zübükzade İbraamlar amaçladıkları menfaatlerine ulaştılar ama toplum yok olma noktasına sürüklendi. Peki, var mı bunu düşünen? YOK!!!

İlginç olan bu siyasetçilerin birer Zübükzade İbraam olduğunu bilen bu halkın bile bile onları desteklemeye devam etmesi!!! Kendi çıkarları için kendi Zübükzade’lerini yaratan toplum, gelecekte neler kaybedeceğini öngöremiyor. Sadece bugünü yaşıyor.

Birçok kişinin söylediği üzere “hiçbir zamanda bu kadar basiretsiz bir Hükümet görülmemiştir” ifadesi ben katılmıyorum. Aslına bakarsanız KKTC Siyasi hayatı boyunca birçok Hükümet, mevcut Hükümet gibi Siyasi Rant ekseninde ülkeye büyük zararlar veren yanlış yönetimler ortaya koymuştur. Ancak bu Hükümet zamanında yaşanan Siyasi koltuk savaşı hiçbir dönemde ülkenin yönetimini bu kadar etkilememişti. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile başlayan, Yerel Seçimler ile devam eden ve eden ve halen sonlanmayan bu çekişmeler Kamu Maliyesini de ciddi şekilde zayıflatmıştır. Seçim yatırımı adına yapılan istihdamlar, dağıtılan menfaatler hem Kamu Bütçesinden karşılanıyor.

Hangi bir örneği vereyim ki? Sadece 2012 yılında dağıtılan 150’nin üzerindeki vatandaşlığı mı? 70’e yakın Tasdik Memurluğunu mu? Yoksa üç gün önce kurulup da sözleşme imzalanarak bütçeden aktarılan paraları dağıtan Şirketleri mi?

Örnek çok ama tek gerçek var. Bizler toplum olarak Zübükzade İbraam beyleri seviyoruz ve destekliyoruz. Çünkü kendi menfaatlerimizi tıpkı onlar gibi her şeyin önünde tutuyoruz…

Kategori
Etiketler

Henüz mesaj yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler
Arşivler