“ekonomik akıldan yoksun olarak yapılan açıklamalar; Eğer Hükümet bu 194 kişinin kamuya istihdam edilmesine onay vermiş ise ben daha hiç bir şey demiyorum. Sevgili Meclis Üyeleri, lütfen buyurun Hükümeti de yönetin!!!”

Ekonomik akıldan uzak bir anlayış ile yönetilen KKTC Devleti günün sonunda iflas etmeye mahkum. Bütçe açığının önlenemez şekilde artmaya devam ettiği, kamu maliyetlerinin kontrol dışı bir noktada olduğu ülkemizde, kronikleşmiş bu sıkıntıların temelinde bizleri yönetenlerin yetersiz bilgi ve becerisizlikleri en önemli neden olarak dikkat çekiyor.

KKTC Devletindeki olumsuzlukların bir benzerinin yaşandığı Lefkoşa Belediyesinde ise dün yapılan açıklamalar, seçtiğimiz kişilerin ekonomik akıldan ne kadar uzak yönetim sergilediklerinin en güzel örneğini sergilemişlerdir. Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis Üyelerinin yaptığı açıklamada, LTB nin kurtuluşu için sunulan ciddiyetsiz öneriler içerisinde en çok göze çarpan madde;

“194 çalışan Devlet Kadrosuna aktarılacaktır…”

2000 li yıllarda ülkede yaşanan Bankacılık krizi sonrasında, iflas eden bankalarda çalışan yüzlerce vasıflı/vasıfsız insan Devlet kadrosuna aktarıldı. 2000 li yıllar sonrasında ardı ardına yaşanan tüm seçim süreçleri boyunca Devlet Kadrolarına binlerce siyasi kadrolaşma yapıldığı gibi yine siyasi rant temelinde birçok atama ve sözleşme ile siyasi yandaşlara Devlet kaynaklarının tamamı aktarıldı.

Son olarak KTHY iflasına neden olanların özgürce sokaklarda dolaştığı ülkemizde mağdur olan 300 çalışanın tamamı yine devlet kadrolarına alındı. Şimdi de 194 Lefkoşa Belediyesi çalışanı Devlete alınacak…Oh ne ala keyif be…

LTB sinin elit Meclis Üyelerinin talihsiz ve bilgisiz açıklamaları bu kadar ile de sınırlı değil. Reform metni adı verilen ve ekonomik akıla uzak yapılan açıklama içerisinde;

“…..194 memurumuz devlet bünyesine aktarılacaktır. Bu konuda gerekli taahhütler hükümetimiz tarafından tarafların uzlaşması halinde verilmiştir. Aktarma işlemi Ocak 2013 sonu itibarı ile gerçekleşmiş olacaktır.”

Eğer Hükümet bu 194 kişinin kamuya istihdam edilmesine onay vermiş ise ben daha hiç bir şey demiyorum. Sevgili Meclis Üyeleri, lütfen buyurun Hükümeti de yönetin!!! Onlar adına da karar veriyorsanız ve ikna edebiliyorsanız buyurun…Bu nasıl bir ülkedir anlayamıyorum…Basiretsizliğin artık bukadar su yüzüne çıktığı bir yönetimden ne beklenir bilmiyorum ama kaybeden toplum olarak bizleriz.

Sn.Maliye Bakanımız Ersin Tatar ülke ekonomisinin çöküşünü durdurabilmek adına kayıt dışı ekonomi ile savaşmak adına elinden geldiğince ve yetersiz bir kadro ile çalışmalarına hız kesmeden devam ede dursun, Hükümet sınırlı bütçe kaynaklarını dağıtmaya devam ediyor.

LTB si çalışanları dahil olmak üzere son 3 yılda 500 den fazla istihdam yapılan Devlet kadrosunda yaşanan maliyet artışının ödenebilmesi için kaynağı nerden bulacaksınız? Siyasi rant uğruna her geçen gün artan kamu maliyetlerine paralel olarak artırılan vergi ve fonların sonu gelecek mi? Vergisini ödeyen mükellefin tek görevi kamu çalışanlarını tatmin mi etmek olmalı?

Gerçekten de yaşadığımız son 10 yıllık dönem ülke ekonomisinin en kötü yönetimleri gerçekleşmiştir. Ne önceki Hükümet ne de mevcut Hükümet döneminde akılcıl ekonomik yönetimler sergilenmemiştir.

Dönelim LTB deki ombusman arkadaşların açıklamalarının devamına;

“…Ocak 2013 tarihi itibarı ile devlete aktarılacak memurlar konusunda çalışmalar tarafımızdan tamamlanacak ve hükümetimize sunulacaktır.”

Devlet bundan sonar işe alacakları da size sorsun arkadaşlar…Sınav, bilgi, tecrübe, uzmanlık hiç önemli değil. Herhalde renge göre alım yapacaksınız…Vay be…!!! Bugüne kadar bu arkadaşlar neden hiç reform paketi açıklamadı da şimdi ilham mı geldi de ekonomik akla ters açıklamalar ile gündem oluşturmaya çalışıyorsunuz? Sizin yapmak ile sorumlu olduğunuz görevlerden biri olan “denetim” görevinizi bugüne kadar neden yapmadınız? Belediyenin içine düştüğü durumda hiç mi katkınız-imzanız yok? Bugüne kadar neden benzer açılımlar yapmadınız. Finansal açılımlarınız ne? Yuvarlak cümleler ile konuşuyorsunuz da somut veriler nerde? Bir anda nasıl zeytinyağı gibi üste çıkıp da kahraman olabiliyorsunuz? SİZİN HİÇ Mİ SUÇUNUZ YOK!!!

Allah aşkına bu toplum kimler tarafından yönetiliyor!!! Bu akıl ile yönetildiğimiz gerçeğinden hareket ile “bugünlerimize şükrediyorum”…

Kategori
Etiketler

Henüz mesaj yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler
Arşivler