Avro Bölgesi Maliye Bakanları (Eurogrup), Güney Kıbrıs için 10 milyar avroluk yardım paketini onayladı. Uzun görüşmeler sonucunda onaylanan 10 milyar avroluk yardım paketi Güney Kıbrıs’ın beklentilerinin uzağında kalması bir yana, yaptırımları ile Güney Kıbrıs’daki tüm ekonomik dengeleri değiştirecek ölçüde.

Toplantı süreci boyunca fotoğraf karelerine yakalanan en dramatik sahne; Almanya Başbakanı Merkel’in Güney Kıbrıs Lideri Anastasiadis ile yaptığı sohbet esnasında, Anastasiadis vücut dilini gösteren fotoğraf. Anastasiadis in sıkıntısı açıkça belli oluyor. Eminim iki lider arasındaki sohbette Merkel aynen şu sözleri söylemiştir; “….. kendiniz ettiniz kendiniz buldunuz. Bedelini tabi ki ada halkı ödeyecek. Yüksek mevduat sahipleri de vergile ndirilecek…Rusya nın kara parasının AB içerisindeki temizleyicisi olmanızın bedelini ödeyeceksiniz…”

Eurogrup’un Güney Kıbrıs için uygulamaya koyduğu mali yardım paketi kapsamında öne çıkan başlıklar özetle;

  • 100.000 Avro altında mevduatı olanlara %6,75
  • 100.000 Avro üstünde mevduatı olanlara %9,9
  • Kurumlar Vergisi Oranı %10 dan %12,5 e yükseltilecek
  • Kamu Varlıkları Özelleştirilecek
  • Kara Para ve Rus Sermayesi ile açık savaş başlatılacak
  • Bankacılık sektörü küçültülerek yeniden yapılandırılacak.
  • Bütçe açıklarının kapatılması için yeni reforumların yapılması.

Eurogrup un hayata koyduğu bu uygulamaların hemen ardından, Güney Kıbrıs Maliye Bakanı Mihalis Sarris’in yaptığı açıklamada; ülkedeki tüm mevduatın en kısa zamanda farklı bir destinasyona kayacağını ve özellikle mevduat sahiplerinden alınacak verginin ekonomik infiale neden olacağını belirtti. Bugüne kadar uygulaması hemen hemen hiç görülmeyen “mevduat sahiplerinden bir kerelik vergi alınması” Güney Kıbrıs’a özgü bir yaptırım olarak en dikkat çeken uygulama.

Bu durum adanın geneli için üzücü ama Kuzey için de bir avantaj. Nasıl mı?

Bu kararın ardından emin olun özellikle 100 bin avro altı tüm mevduat Kuzeydeki uluslararası bankalara gelecek. Nakit olarak hem de!!! Eğer KKTC Maliyesi akıllı ise hemen bir Yasa tasarısı yapar ve “Nerden buldun” sorusunu sormaksızın bu nakit akışını bankaların mevduatına rahatlıkla alabilmesini sağlar. Buyursun AB adanın Kuzeyine de yaptırım uygulasın. Bugüne kadar unuttuğu bir Devletin farkına varsın!!!

Bürüksel de alınan kararın cumartesi gününe denk getirilmesinin nedeni, halkın bankalara hücum etmesini engellemek adınaydı. Ancak bugünden itibaren özellikle orta düzey ve 50 – 250 bin avro arasında mevduatı bulunan halkın bu paraları kuzeye taşımasından korkuluyor. Maliye Bakanlığı bu toplu nakit çekilişlerin yapılmaması için şu an Bankalara talimat geçmiş durumda… Bu büyük mevduat hareketi karşısında iflas ile karşı karşıya kalan Güney Bankaları, 10 milyar avroluk paydan aslan payını kapmaya çalışıyorlar. Özellikle Yunan Devletinin bonolarından dolayı zarara uğrayan Güney Bankaları, Eruogrup un kararını da sert bir dille eleştirmeye hazırlanıyor.

Adanın Kuzeyi de aslında farklı bir durumda değil. Bugün TC nin hibe ve katkıları olmamış olsa yıllık bütçe açığı 750 milyon TL civarlarında olur ki bu rakam her geçen gün de artmaktadır…

Eurogrup un almış olduğu bu ağır karar Güney ekonomisinin görünümünü durağandan eksiye yönlendireceği pek çok kişinin ortak kanısı. Ancak tüm AB tek başına yöneten Almanya Başbakanı için olay çok net… Almanya = AB…Biz ne dersek o olur…Rus sermayesinin AB ve Almanya Sermayesi karşısında koruyucusu durumunda olan Güney Kıbrıs’ı adam etmenin tek yolu, ekonomik özgürlüğünü elinden almaktır. Savaşmaya gerek yok…Ekonomi en büyük kitlesel silahtır ve bu silahı kullanabilen tek kişi de Almanya dır…

Bir kez daha bu yazıyı kaleme alırken AHHHHHAHHHHAAHHHH!!!! diye haykırıyorum. 1974 den bugüne kadar kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomi yaratabilmiş olsaydık, Devlet olma olgusunu siyasi rantın ve kişisel menfaatlerin önüne koyabilmiş olsaydık şimdi çok çok farklı olurdu. Hala daha geç değil… Bu Topluma, bu Devlete yeni vizyonlar yeni siyasetçiler ve yeni beyinler gerek…

Kategori
Etiketler

Henüz mesaj yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler
Arşivler