Dün basından okuduğumuz kadarı ile, Hükümetin elektrik fiyatlarına yaptığı zamla ilgili olarak Sn. Akça’dan da bir açıklama geldi.

Sn. Akça açıklamasında “Elektrik zammına gösterilen tepkiler haklı… Zammın neye hizmet edeceğini anlamıyorum… Bu zam bu kurumu kurtarmaz. Hala zarar üretiyor” diyor.

Sn. Akça 2002 yılında Türkiye Devlet Planlama Teşkilatı’nda Müsteşar Yardımcılığı ve Müsteşarlık yapmış, öncesinde Maliye Bakanlığı Danışmanlığı yapmış ve 2004 yılından sonra yeniden planlanan Türkiye Ekonomisine yön verenlerden biri olarak damgasını vurmuştur.

Bu denli tecrübeli ve bilgili bir kişinin yapmış olduğu bu açıklamanın altında çok şey yatmaktadır.

Bugünkü konumu itibari ile yapmış olduğu açıklamalarda çok dikkatli seçimler yapan Sn. Akça’nın, benim bakış açım ile söylemek istediği aynen şudur;

“Sorun fiyatta değil… Sorun üretimde… Üretim maliyetlerini aşağıya çekmeniz gerek… Bunun için de Kurumu yeniden yapılandırmalısınız. Bu yapılan zam ülkedeki pahalılığı katlayacaktır…

Bu artıştan kimse kazançlı çıkmayacaktır. Özellikle de Kamu Bütçe Gelirleri…”

Gerek üretim sektörünün gerekse hizmet sektörünün yapılan elektrik fiyatlarındaki artıştan sonar ayakta kalabilmesi mümkün değildir.

Bu ve buna benzer artışlar ülkedeki genel fiyatlarda artışa neden olacak ve halkın alım gücünü sıfırlayacaktır.

Bu artışlara ek olarak dövizdeki yükselişle birleşecek olan piyasa dinamikleri, tüketimde ciddi bir daralmaya neden olacaktır.

Tabi ki bu artışların ardındaki gerçek neden belli; Siyasi Rant uğruna şişirilen Kamu Maliyetlerinin finansmanı için… Bu önlenemez artış bu ülkenin sonunu getirecektir ki ben de günün gelmesini bekliyorum …

Kamu Finansman dengesi gözetilmeksizin harcanan paralar ile sadece bugünü değil yarınlarını da ipotek altına veren Hükümetler artık buna bir son vermelidir. Ekonomi için kapsamlı reformlar yapılması gerekmektedir.

Kategori
Etiketler

Henüz mesaj yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler
Arşivler