“İşte size ÜÇ BASİT ÖRNEK”…

KKTC de tükenmiş olan Siyasi yapıya olan güvensizlik artık en yüksek noktasına ulaşmış durumda. Yürütme görevini yeteri oranda yerine getiremeyen son Hükümetlerin yol açtığı yıkımlar, bu ülkedeki başta adalet olan güveni yıkmış durumda. Siyasi Rant ve Partizanlık ile yönetilen ülkemizde artık bıçak kemiğe dayanmış durumunda. Yapanın yanına kâr kaldığı, hiçbir şekilde yargılanmadığı KKTC’den size sadece üç basit örnek vermek istiyorum.

  1. Sel Felaketinde Yaşanan Ölümlerin Araştırılması;

Hatırlayın. 2010 Şubat ayında başta Güzelyurt Bölgesi olmak üzere adada sel felaketleri yaşanmıştı. Üzerinden geçen 28 aya rağmen (ikibuçuk yıl) Güzelyurt Sel Mağdurları henüz tazmin edilmemiştir. Bu bir yana, yine ayni dönemde Dr.Burhan Nalbantoğu Hastanesini su basması sonucu yaşanan ÖLÜMLER ile ilgili olarak 04 Mart 2010 tarihinde bir Komite oluşturulmuştu. İhmal temelli ölümlerin araştırılması ile ilgili olarak kurulan Komite bugüne kadar hiçbir rapor açıklamadı. 10 Mayıs 2012’de görev süresi tamamlanan Komitenin süresi 2 ay daha uzatıldı. Hiçbir sonucun çıkmayacağı sadece o günlerde Halkın gözünü boyamak adına oluşturulan bu Komite de diğerleri gibi hiçbir sonuca ulaşmayacak. İhmalkarlığa neden olanların halen çalışmakta olduğu Hastane, sorumsuzca yönetilmeye devam edecek!!!

  1. KTHY İflası ile İlgili Araştırma Komitesi Kurulması;

KTHY’nın İflası ile ilgili bugüne kadar pek çok yazı yazdım. KTHY’nın hem Yönetim Kurulu Üyelerinin hem de denetçilerinin suçlu olduğunu, Fasıl 113 tahtında bu iflastan MAL VARLIKLARI İLE SORUMLU OLDUKLARINI defalarca anlattım. Meclis yine halka şirin gözükmek için 30 Temmuz 2010 tarihinde “KTHY’nın Bu Duruma Gelmesi ile ilgili Araştırma Komitesi Kurulması”kararı almıştı. Bu Komite de 2 yıldır hiçbir sonuç veya bulgu açıklamadı. 13 Mayıs 2012 tarihinde görevi tamamlanan Komitenin de, yine hiçbir sonuca varılamadı ve Komitenin süresi GÖSTERMELİK OLARAK 2 ay daha uzatıldı.

  1. Interoceanic Danışmanlık Ltd

(Sn.Levent Özadam’ınkaleminden)

“……Özel sektör çalışanlarına, kamu çalışanlarına, işletme sahiplerine ve son olarak da emeklilere yönelik başlatılan vergi uygulamaları ile hedeflenen kaynak yaratımı ile hedeften bütçe tasarrufu, 3 Eylül 2010 tarihi itibarı ile Maliye Bakanlığı’nın uygun göreceği bir kalemden ödenmek üzere siyasi rant uğruna dağıtılmaya başlandı. Geçtiğimiz bir buçuk yıl içinde birçok kez örneklerini gördüğümüz iktidarın rant dağılımlarına bir yenisi daha eklendi. Bakanlar Kurulu 03 Eylül 2010 tarihinde bir karar alarak: “KKTC Başbakanlığı’nda, çalışma hayatının düzenlenmesi ve sivil toplum örgütleri ile ilişkiler konusunda her türlü rapor, istatistiki çalışma yapmak için Interoceanic Danışmanlık Ltd. ile bir yıllığına AYLIK 4 bin TL + %16 KDV” sözleşme imzalandı. Hükümet, çalışma hayatı ile ilgili Çalışma ve Güvenlik Bakanlığı’nın yapmakta olduğu çalışmaları yetersiz bulmuş olmalı ki bu konuda uzman ve köklü şirketten olan InteroceanicLtd.’den danışmanlık almaya karar vermiş!!!
26.08.2010 tarihinde kurulmuş (imzalanan sözleşmeden sadece 7 gün önce) olan bu şirketin hiçbir referansı yok. Bugüne kadar bu alanda hiç çalışmadı. Hatta birçok resmi daireye dahi kaydı yok. İş adresi de ortakların ev adresi olan “Matbaacı Aktif Sokak No:6 Göçmenköy-Lefkoşa.”

Peki, hükümet Çalışma Bakanlığı’nın dahi üstünden gelemediği bu çalışmalar için neden bu şirketten aylık 4 bin TL+KDV hizmet almayı istiyor? Cevabı açık: Hükümetin hizmet almak gibi bir derdi yok, hükümetin bu şirkete para ödemek gibi bir derdi var. Bunun için de, bunun adına “danışmanlık” dediler. Şirketin ortaklarına gelince, MEHMET DARBAZ ve AYTEN DARBAZ.
Mehmet Darbaz beyin sitesinde; “İş ve eğitim: UBP Şubat 1998 – (Halen)”, “İşveren: UBP Lefkoşa ilçe yöneticisi” tanımları yer almaktadır. Ayten Hanım da 1989 doğumlu olan kızı ve Avukat.
Hükümet (UBP) tüm çalışanlardan, işverenlerden ve hatta emekliden kesinti yapıyor ve KENDİ ÜYELERİNİ ödüyor. Bunu da onlara bir şirket kurdurarak ve bir sözleşme imzalatarak yapıyor.
İşte ülkemizdeki ekonomik düzenin ve adaletin tanımına en güzel örnek. Kendilerini kesinlikle şahsen tanımıyor olsam da MEHMET DARBAZ ve AYTEN DARBAZ’ı imzalanan bu sözleşmeden dolayı kutlar, raporları istatistikleri ve geleceğe yönelik hazırlanacak projeksiyonları dört gözle beklediğimizi hatırlatırım!Sizlerin göstereceği yolda KKTC daha büyük ve önemli adımlarla büyümeye devam edecektir.”

Sizin de okuduğunuz üzere sevgili dostum Sn.Levent Özadam’ın cesur kaleminden çıkan yazıya konu Interoceanic Danışmanlık Ltd bugüne kadar her ay 4.000TL+KDV hizmet bedelini Devlet Bütçesinden tahsil etmeye devam etmiştir. Bu Şirket bugüne kadar hiçbir rapor açıklamamış, hiçbir sonuç bildirgesi ortaya koymamış sadece para tahsilatı yapmıştır.

Bu ülkede her dönem kendi krallığını yaratıyor. Hiçbir kimsenin hesap sorduğu yok!!! Ama artık bu düzen yıkılmalı ve bu Siyasilerin sorumluluklarında olan ihmal ve suçlar araştırılmalı…

Kategori
Etiketler

Henüz mesaj yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler
Arşivler