“4 yılı dolan yabancı uyruklu çalışanlar ülkeyi terk etsin…”

KKTC nin neden ve nasıl bu günlere geldiğini hep anlatırız. Gelmiş geçmiş tüm Hükümetlerin Siyasi Rant kavgası, bilgisizliği ve yanlış uygulamaları bu ülkeyi batıran yegâne sebeptir.

Geçtiğimiz dönem Hükümete başkanlık eden şimdilerde ise en büyük Muhalefet Partisi olan Cumhuriyetçi Türk Partisi’ne üye bazı vekillerin sırf muhalefet olsun diye yeni bir Yasal Düzenleme Önerisi hazırladı.

08 Aralık 2011 tarih 209 nolu Resmi Gazete’de yayınlanan YABANCILARIN ÇALIŞMA İZİNLERİ (DEĞİŞİKLİK) YASA ÖNERİSİ tek kelime ile REZALETİN ispatıdır.

Yasa Tasarısı ve Önerileri başlığı altında Yayınlanan belgede “Cumhuriyetçi Türk Partisine bağlı bazı Milletvekillerinin birlikte sunmuş oldukları….” İfadesi yer almakta. Şu anda okumakta olduğunuz bu yazıyı kaleme almaktayım.

Ve yazacaklarımı okuyunca bana hak vereceğinize inanıyorum ki “bu ülkede herkes Milletvekili olabilir ama herkes bir Devlet yönetecek bilgi ve öngörüye sahip olamaz.

Yasa Önerisi diyor ki; “KKTC de 4 yıl ardı ardına çalışma izni alanlar, 4. yıldan sonra yurtdışına çıkmak zorundadır ve en az 3 yıl KKTC ye dönemeyecektir”…Yanlış anlamadınız, 4 yıl bu ülkede yaptığı işte başarılı olan yabancı uyruklu olan herkes, 5. yıl bu ülkeyi terk edecek ve 3 yıl ülkeye gelmeyecekler!!!

Bu ülkede kayıt dışı çalışanlar olduğu bir gerçek. Ama Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanlığı’nın elinde olmayan bir bilgiyi vereyim size.

4 yılın üzerinde bu ülkede çalışmakta olan 29.860 kişi var. Bu insanlar uzun yıllardan beri bu ülkede başarı ile çalışmaktalar.

Bu ülkede evlendiler, bu ülkede anne-baba oldular ve çocukları bu ülkedeki okullardan mezun oldular.

Torpilleri olmadığı için KKTC vatandaşı olamayan veya vatandaşlık için başvuru yapmayan bu insanları biz bu Yasal düzenleme ile sınır dışı etmeye hazırlanıyoruz.

Kendimden bir örnek vereyim. Şirketimde 20 nin üzerinde personel çalışıyor ve iki uzman arkadaşım Türkiye Vatandaşı.

Biri 8 yıldır diğeri de 6 yıldır benim ile çalışıyorlar. Her ikisi de bu ülkeden ev aldılar ve bu ülkede baba oldular. Şimdi bu adamların çalışma izinleri Mart 2012 de tamamlanıyor. Mevcut Yasa önerisine göre tüm hayatını burada kurmuş olan bu insanların adayı terk etmesi gerek…

Bu Yasa önerisini hazırlayan ve kendilerini Milletin vekili zanneden insanlara soruyorum? Bu insanlığa aykırı uygulamanın ekonomik ve sosyal yankılarını biliyor musunuz?

30 bin insan üç kişilik aileden oluşsa bir anda yaklaşık 90 bin kalifiye eleman bu ülkeyi terk edecek. Tüketim sıfırlanacak. Bu insanların yerine ayni bilgi ve beceride kaç kişi bulacaksınız ve ne kadar süre harcayacaksınız? 20 yaşında bu ülkeye gelmiş 25 yıldır da bir özel bir şirkette çalışan insanları (ki emekliliğine 3 yıl kalmış)kapı dışarı edeceksiniz. Adam 55 yaşında…

Resmi Gazetede yayınlanan bu Yasa Önerisinin Resmi Gazetede yayınlanması insanlarda büyük huzursuzluk yarattı. Bu önerinin Yasalaşmayacağından eminim ancak bunu ortaya koyan vekillerin neyi amaçladıklarını açıklamaları gerek… Ama şu bir gerçek ki hiçbir açıklama ve gösterilecek neden bu tip bir Yasanın hazırlanmasına gerekçe olamaz.

Bu Yasa Önerisini tüm CTP milletvekillerine mal edemem. Ancak bu Yasa Önerisini hazırlayan vekillerin bu toplumdan özür dilemesi ve vekillikten istifa etmesi gerekir. Bu ülke işte bu ve buna benzer vizyonsuz ve plansız insanlar tarafından yönetilmenin sonucu olarak bugünlere geldi.

Şahsım adına almış oldukları bu karardan dolayı CTP li ilgili milletvekillerini kınıyorum!!!

Kategori
Etiketler

Henüz mesaj yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler
Arşivler