NAKİT de KALIN (Herkes darda!!! Gün “kim ne der” günü değil.)

Tüm Dünya ve Ülkemizde yaşanmakta olan Covid-19 süreci sadece SAĞLIĞIMIZI değil EKONOMİLERİ de zorlamaya başladı. Ülkemiz özelinde, Nisan 2020 sonrası ciddi bir işsizlik kapıda. Özel sektör daralan piyasalarda tasarrufa yönelecektir. Devlet, tüm kaynaklarını seferber etse dahi yapısal reform yapmadığı sürece piyasa kan kaybetmeye devam edecek. Dahası, döviz kurlarının her gün rekor kırdığı piyasada, ağırlıklı olarak ithalata dayalı ülke ekonomimiz pahalanacak. Şu talihsizliğe bakın ki, işsizliğin, maaş oranlarının düşüşte olacağı bu dönemde büyük bir yükseliş gösteren döviz alım gücümüzü hiç görülmemiş oranda olumsuz etkileyecek. Güney ile kapıların kapalı olması, turizm ve eğitim sektörünün aldığı büyük darbe, piyasaya giren dövizi de durdurduğundan, düşünülenden çok daha büyük bir ekonomik buhran yaklaşmaktadır.

Tüm İşletmeler-Bireyler herkes bu dönemde maksimum düzeyde tasarrufa gitmek ve nakitte kalmak zorunda. Piyasalar normalleşmeye ne zaman başlar bilemiyorum ama öyle bir zaman ki nakte dönme adına varlık satışı dahi yapılacak bir ortam yok…Ya alıcı yok ya da fiyatın üçte biri konuşulacak.

Şu an eldeki nakit paranın alım gücü, reel karşılığının 2-3 katıdır. Ve sınırlı kaynaklarımız var. O yüzden tüm iş insanından-vatandaşa kadar herkes oturup kendi bütçesini gözden geçirmeli. Gereksiz harcamadan kaçınmalı. Üç ve Altı aylık olmak üzere hepimiz nakit akış planlaması yapmalıyız. Gerekir ise bazı hobilerimizden -alışkanlıklarımızdan var ise lükslerimizden uzak durmak zorundayız. Şakası yok…Nakit varlığı ölçülü ve doğru kullanmalıyız.

Bugün sevdiğim bir dostum, çocukların özel okulda olduğunu ve döviz olarak ödediğini ama mevcut durumda bunu yapamayacağını söyledi. Önümüzdeki yıl Devlet okuluna al, hem maaşın düştü hem döviz yükseldi dedim. Bana; “millet ne der, arkadaşları orda, okula alıştı,yapamam dedi…Bulacam bir yolunu, eğitim bu…” Eminim özel okullar da bunu dikkate alıp fiyat düzenlemesi yapacaklardır ancak zaman öyle bir zaman ki, kim ne dere-nasıl olura bakmayın, bu tip risklere girmeyin. Kim ne derse desin, bu da bizim çağımızın şansızlığı. Sakın riske atmayın…İş insanımız da, millet ne der-piyasa ne der diye vaatler-kararlar almayın. eldeki nakit güce göre davranın. gerçekçi olun…Herkes darda… Gün “kim ne der” günü değil. Evet hepimiz isterdik daha farklı olsun, ama içinde bulunduğumuz süreç oldukça tehlikeli günler.

Ekonomi öyle birşeydir ki, ekonomik olarak yaşanacak iflaslar da sağlığınızı yok eder. O yüzden önce sağlık, o yüzden ekonomik olarak herkes kendini bir sorgulasın ve planlasın.

Lütfen Planlı ve Programlı olun…Maaş kesintileri, olası yükselecek işsizlik oranı ve artan dövizin yaratacağı piyasa pahalılığı kapıda bizi bekliyor.

Şu an İşletmeler kapalı. o Yüzden henüz ekonomik yıkımın boyutunu kimse ölçemiyor. sadece tahmin ediyor. ama görülen o ki bu yıkım beklentilerin de üzerinde gerçekleşebilir. Bu zor süreçte; SAĞLIKLI-moralli-sakin-tahammülü-mantıklı-çalışkan ve NAKİT de kalın…

Etiketler

Henüz mesaj yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler
Arşivler