İş hayatının en önemli kurallarından bir tanesi; krizleri fırsata çevirmektir… İçinde bulunduğumuz bu kriz, sağlık açısından her şeyin üstünde olsa da ekonomik olarak da pek iyi günler beklemiyor bizi… Tüm dünyayı ve ülkemizi saran Covid-19 virüsünün yarattığı sosyal ve ekonomik yıkım, her ülke Yönetimi farklı tedbirler alınarak kriz sürecini yönetmeye çalışıyor. Evden çıkmayın!

Ülkemizde de Yönetim sosyal ve ekonomi alanında birçok tedbir aldı ve almak için çalışmaya devam ediyor. Ekonomi alanında en büyük sorunlardan biri olan Kişi ve Şirketlerin “Kredi Borçları” ile ilgili geçtiğimiz hafta Bankalar Birliği bir açıklama yapmıştır. “Şirket ve Şahsıların her türlü kredi ödemelerinin üç ay süre ile ötelenecektir.”

Masumane bu açıklamanın altındaki gerçek ise şu; bankalar bu krizi fırsata çeviriyorlar!

Yapılan bu açıklama tüm halk tarafında ve kredi borcu olan herkes için çok önemli ve beklenen bir karardı. Ancak, açıklama sonrası gelen sorular-araştırmalar-şekil ve uygulamalar açıklama içerisindeki satır aralarını aydınlatmıştır.

SORU ŞU:

Üç aylık öteleme sonunda, ötelenen kredi için ekstra faiz ödenecek mi?

CEVAP:

Bankalar tarafından yapılacak olan 3 aylık kredi ertelemesi dönemine denk gelen ödenmeyen (ötelenen) zaman için 3 ayın sonunda ekstra faiz tahakkuk edilecektir!

Diğer bir ifade ile; 3 ay ötelenecek olan şirket ve şahıslara ait her türlü kredi türü, banka kredi borçları/taksitleri için, öteleme (3 aylık erteleme) dönemi için ekstra faiz tahakkuk edilecektir!

Not: Kredi Kartı ödemeleri ile ilgili henüz bir karar üretilmemiştir.

Özetle…

Aylık 2.000 TL/ay eşit taksitli ödemeniz var ise, 3 aylık öteleme sonrası (2.000 TL x 3 Ay) 6.000 TL ödemeyeceksiniz. Öteleme dönemine denk gelen zaman için Bankalara ekstra faiz ile 6.900 TL (örnek) bir bedel ödeyeceksiniz.

İşte bu halkı böyle kandırırlar… İlk günkü yazımı ve açıklamamı tekrarlıyorum. Krizin tek şampiyonu bankalarımız! Gerekçe; ‘bankacılık mevzuatı gereği’… Ama gerçek, herkes, bireyler, şirketler taviz verirken bankalar günahını dahi vermiyor… Hem kamuda hem de özel sektörde birçok çalışan maaşlarından taviz verecek… Ev sahipleri kira almayacak, birçok mal ve hizmet satan/alanlar fedakarlık yapacaklar. Herkes toplumsal birlik için fedakarlık yapacak!

Peki bankalar;

Bankalar çek takaslarını durdurdu. Doğru karar ve bankalar için sıfır zarar.

Bankalar tüm kredileri üç ay süre ile öteledi. Doğru ama eksik karar ve bankalar için ekstra kazanç…

Kılıfı – gerekçesi de şu; mevduatı olanlara da faiz ödüyoruz. O yüzden Kredi Faizlerini donduramayız.

Bankaların mevduata ödediği faiz miktarı ile kredilerden tahsil ettiği faizler arasındaki fark yani karlılık küçümsenemez boyutlardadır. Makas çok açık…O yüzden Bankaların öne sürdüğü gerekçe tamamen Hikayeden ibarettir…

Hükümet derhal üç ay süre ile hem mevduat hem de kredi faiz uygulamalarını durdurma kararı almalıdır. 

KKTC Banka Bilanço Pozisyonları (x 1.000.000)
2018 2017
Net Kredi Hacmi (TL/milyon) 17.861,49 14.431,32
Toplam Mevduat (TL/milyon) 26.441,80 21.098,11
Finansal Derinleşme Oranları
Brüt Krediler / GSYH 130,20% 117,70%
Mevduat / GSYH 182,10% 162,30%
Brüt Krediler / Mevduat 71,50% 72,55%
Kar – Zarar Pozisyonları
Kredilerden Alınan Faizler (TL/milyon) 2.056,20 1.437,23
Mevduata Verilen Faizler (TL/milyon) 1.517,30 961,30
Kredi – Mevduat Faiz Farkından Oluşan Gelir 538,90 475,93

Kaynak: Kıbrıs Türk Bankalar Birliği 22.05.2019 ve 11.05.2018 tarihli Faaliyet Raporları

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz üzere bankalar 2018 yılı içerisinde vatandaşa kullandırmış olduğu kredi faizleri ile mevduatlara ödemiş olduğu faizler arasındaki farktan 538 milyon TL kar elde etmiştir. Bir de bu dönemde vatandaşın kredi faizlerine çok daha yüksek miktarlara ulaşacaktır. Bu zor günlerde Şirket ve Şahıslara ait çekleri öteleyerek/takası durdurarak şirin gözüken, ama aslında herhangi ciddi bir gelir kaybı yaşamayacak olan Bankalar, COVID-19 yarattığı bu süreçten yine sıfır kayıp maksimum kar ile çıkacaklar.

Bankaların bir “üst akıl” ile planlayarak elde edecekleri bu ekstra gelirden dolayı, başta bankacılık sektörünü dolaylı olarak da buna seyirci kalan hükümetimizi tebrik ederim.

Kimse sesini çıkartmıyor ama bankalar bu krizi fırsata çeviriyorlar!

Bir taşta iki kuş vuruyorlar… Önce kredilerin TGA (Tahsili Gecikmiş Alacak) pozisyonuna düşüp ‘batak kredi’ riskini ortadan kaldırmak için 3 ay vade açarak risklerini minimize ediyorlar bir de üstüne ekstra faiz kazanı elde ediyorlar. İnsaf… Bir posttan bir kuzu çıkar… Herkes sağlığından endişe ederken, önce sağlık deyip ekonomik daralmanın belki de işsiz kalma riski ile karşı karşıyayken, kamu özel çalışanlarının maaşlarında muhtemel kesinti veya karşılıklı uzlaşı ile indirime gidilirken, bankacılık sektörünün bunu fırsata çevirmesine diyecek söz bulamıyorum…

Kategori
Etiketler

Henüz mesaj yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler
Arşivler