Bir süreden beri ülkede tartışılan en önemli konulardan biri olan, önceki Hükümetinin istihdam ettiği 366 Geçici Personel ile ilgili gün geçmiyor ki birileri açıklama yapsın. “366 İnisiyatifi” olarak isimlendirilen ve Siyasi Rant uğruna başka kişilerin hakları gasp edilerek istihdam edilen bu arkadaşlardan hiçbirini tanımıyorum.

Temeli Fransızca olan “İnisiyatif” kelimesinin anlamı; “Bir konu hakkında karar verilmesi gerektiğinde, belirli karar verme kalıpları içinde kalmayıp, içinde bulunulan duruma göre, esnek karar verebilme gücü veya yetkisi” anlamını taşımaktadır. Bir önceki Hükümet tarafından, tam da kelime anlamında yer aldığı üzere; belirli karar verme kalıplarına aykırı, siyasi seçimler için rant uğruna istihdamı yapılan bu gençlerin hiçbir suçu yok. Bugüne kadar bu Devlet hep böyle yönetildi. Her gelen Hükümet istisnasız bunu yaptı!!!

Üniversite mezunu birçok işsizin hakları gasp edilerek işe alınan bu 366 kişi ile ilgili olarak Hükümetin “sözleşmelerin uzatılmama kararı” adil ve doğru bir karar olmasına karşın bunu tam anlamı ile uygulayamamış olması, Hükümetlerin oy kaybetme korkusunun ülke gerçeklerinin ve ekonomik gerçekliklerin üstünde olduğunu görürüz. Gerçi ayni senaryoyu Lefkoşa Belediyesi’nde de yaşadık ve halen yaşıyoruz da…

Siyasi Rant uğruna, başkalarının hakkını gasp ederek işe alınan bu insanların sözcüsü ve savunucusu olan birçok Siyasi, bu ülkenin neden yaşanmaz ve peşkeş üzerine kurulu olduğunu bizlere hatırlatırcasına açıklamalar yaptılar ve halen yapmaya devam ediyorlar.

Geçici Personelin sözleşmelerinin uzatılmayacağının kamuoyunda ilk tartışılmaya başlandığı günlerin hemen ardından örgütlenerek “366 İnisiyatifi” ismi altında oluşan grubun sözcüleri ve bazı siyasiler yaptıkları ilk açıklamalarda; ekonomik akla ters düşen, siyaset uğruna demagojik açıklamalar yapmışlardır. Beklenen kamu desteğini bulamayan bu fırsatçılar hemen olayı çarptırarak kamu vicdanına ulaşabilmek adına; “2004 den bu güne alınan tüm Geçicilere Sınav Yapılsın” söylemi ile kendi yaptıkları adaletsizliği geçmişte de başka Hükümetlerin yaptığını, bu yüzden suçsuz olduklarını” savundular.

Ardı ardına yapılan yürüyüş ve açıklamaların ardından, başkalarının hakkını gasp edilerek 366 kişiyi istihdam eden siyasiler sanki bir zafer elde etmişçesine basiretsiz Hükümetten sınav hakkı koparmayı büyük bir başarı OLARAK KUTLADILAR.

366 özenle seçilmiş insanlar haricinde ayni sınav hakkını torpilsiz olduğu için elde edemeyen binlerce işsiz genç, bu yaşananlar karşısında bu ülkeden göç etmeye varan kararlar aldılar. Ama yetmedi, haksız sınav hakkı tanınmasına rağmen, sınavda başarısız olan kişilerin sözleşmelerinin uzatılmamasına karşın inisiyatifi elinde bulunduran sözcüler, daha doğrusu ise Siyasi Rant ve kişisel çıkar uğruna ülkeyi yıkıma sürükleme konusunda bir saniye tereddüt etmeyen kesimler, yeniden sokaklara dökülerek “gençler sınava büyük baskı ve moralsizlik ile girdiler, sınav tekrarlansın” çağrısı yapmaya başladılar. Trajik komik demeyin, vahim…Vahim çünkü bu kadar adaletsiz bir yapı içerisinde, bahse konu bu 366 kişiden çok daha başarılı olan ancak bir sınav hakkı dahi tanınmayan binlerce işsiz genç ile resmen dalga geçiyorlar.

Fütursuzca, bilinçsizce ve kendisini toplum önünde “kahraman” göstermek isteyen fırsatçıların sürüklediği bu gruplar ile hakkı yenen binlere insanımız gün gelip karşı karşıya gelecekler. Sırf Siyasi Rant uğruna yıllarca bu toplumu yüzlerce parçaya böldünüz, yetmedi mi? Şimdi de insanları insanlara mı kırdıracaksınız? Bu nasıl bir mantalitedir, bu ne hırs dır?

366 İnisiyatifi olarak ortaya çıkan ve adaletsiz bir şekilde siyasi rant uğruna ülkedeki binlerce gencin hakkını gasp ederek istihdam edenler bugün hala konuşmaya devam ediyorlar.

366 kişiden 88 inin sözleşmesinin iptal edilmesi ile ilgili ihbar gönderilmesinin ardından Siyasi Rant uğruna açıklamalarına devam eden muhalefet, sözleşmeleri iptal edilme kararını veren Hükümeti uyararak; “KKTC halkının Hükümeti olduğunu sizlere hatırlatıyoruz. Derhal kararınızdan vaz geçin” ifadelerini kullanarak Meclis oturumunu boykot kararı aldılar…Şimdi sorarım kendini Siyasete adamış ve Rant uğruna açıkgözlük yapan bu arkadaşlara; siz KKTC halkının Hükümeti değimliydiniz ki, seçmece 366 kişiyi işe aldınız da hakkını gasp ettiğiniz binlerce işsizin yüzüne bakmadınız. O günlerde siz kimin Hükümetiydiniz…

İstisnasız gelmiş geçmiş tüm Hükümetler adaletsiz yönetimler ile bu ülkenin halkını yıldırdı. O kadar ki, Siyasi Rant temelinde kurulan adaletsiz yönetim şekli halkı kendi içerisinde parçalara böldü. Parçalanan, gruplanan halkın farkına varmanız için ille de başımıza bir felaket mi gelmeli? Toplumu gruplara böldünüz de bu size ne fayda sağladı?

Açıklanan son verilere göre, Çalışma Dairesine kayıtlı 878 işsiz vatandaşımız var. Ben eminim bunun en az iki katı kadar da iş arayan gencimiz var. Yaklaşık en az 2.634 işsizimiz var. O zaman ben de yarın bir grup kurayım adını da “2.634 İnisiyatifi” koyayım ve dayanayım Hükümetin kapısına “Bizi Devlete Memur Alın!!!”… Muhalefet bize da destek verecek mi? Hükümet bize de sınav hakkı tanıyacak mı? Bu mudur istediğiniz? Toplumsal çatışma yaşanmasına ramak kaldı sizler hala Hükümeti ile Muhalefeti ile Siyasi Rant peşindesiniz…

Kategori
Etiketler

Henüz mesaj yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler
Arşivler